Pracownia Rezonansu Magnetycznego
Badanie rezonansem magnetycznym (w skrócie nazywane MR lub MRI) jest obecnie jedną z najdokładniejszych metod obrazowania strukturalnego stosowanych w medycynie. W NZOZ Kendron używamy aparatu firmy Siemens Magnetom Spectra o mocy 3T (tesla). Dzięki zastosowaniu aparatury z wysokim polem magnetycznym, możemy zdecydowanie bardziej szczegółowe obrazowanie struktur anatomicznych w porównaniu z aparatami o średnim polu (1,5T) i niskopolowych (0,3T).
Zaawansowane możliwości aparatu ułatwiają i skracają czas badania. Nasza maszyna posiada także zestaw cewek dedykowanych umożliwiających obrazowanie poszczególnych części ciała oraz wiele aplikacji klinicznych, pozwalających na poprawę jakości obrazowania zarówno badań podstawowych jak i wysokospecjalistycznych.
Na czym polega badanie Rezonansu Magnetycznego (MRI)?
Obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego polega na umieszczeniu pacjenta w stałym polu magnetycznym o wysokiej energii. Silne magnesy wytwarzają jednorodne pole, które powoduje, że momenty magnetyczne lub inaczej spiny jąder wodoru (protonów) porządkują się w kierunku pola. Dedykowane cewki wytwarzają krótkie impulsy fal elektromagnetycznych o częstotliwości radiowej. Jądra wodoru pochłaniają energię tych fal radiowych, zmieniają swój stan (odchylają się), a potem oddają energię emitując fale o tej samej częstości (zachodzi więc zjawisko rezonansu). Sygnały te odbierane są przez cewki odbiorcze, które umożliwiają precyzyjne zlokalizowanie miejsce, w którym zachodzi emisja. Szybkość emisji zależy od typu cząsteczek i jest różna dla tłuszczów, białek, wody i innych bogatych w wodór związków, co pozwala rozróżnić typy i gęstości tkanek. Odebranym sygnałom komputer przypisuje odpowiednią skalę szarości i na ekranie monitora wysokorozdzielczego widać obszary o różnym stopniu w skali szarości. Komputer na żądanie operatora może dokonać też obliczeń w taki sposób, aby przedstawić obraz anatomiczny w dowolnie wybranej płaszczyźnie.
Aby polepszyć obraz stosuje się środki kontrastowe różniące się pomiędzy sobą właściwościami magnetyczni, dzięki którym możliwa jest ocena nie tylko struktury, ale także funkcji tkanek i narządów. Dzięki badaniom z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego uzyskujemy zdecydowanie lepsze obrazy tkanek miękkich ciała niż w tomografii komputerowej. Obrazy rezonansu dostarczają informacji o kształcie, umiejscowieniu i wielkości nawet najmniejszych zmian pojawiających się w organizmie, a dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologicznie metod rekonstrukcji, możemy stworzyć obraz trójwymiarowy (3D). Rezonans jest obecnie jedną z najdokładniejszych metod obrazowania wykorzystywaną w medycynie. Istotne jest, że jest to jedyne badanie wysokospecjalistyczne, w którym nie wykorzystuje się szkodliwego dla organizmu promieniowania jonizującego, przez co badanie jest bezpieczne i może być wykonywane u dzieci i kobiet w ciąży (II i III trymestr)
Ważne informacje!
Jak należy się ubrać?
- Na badanie należy przyjść w odzieży niezawierającej elementów metalowych (guzików, zapięć, zamków błyskawicznych itp.).
- Jeśli badana będzie głowa zrezygnuj z makijażu lub zmyj go przed badaniem (kosmetyki zawierają śladowe ilości różnych metali)
Co należy przynieść ze sobą na badanie?
- Wynik kreatyniny – DOTYCZY BADAŃ Z KONTRASTEM (nie starszy niż 14 dni)
- Dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem i numerem PESEL.
- Wszystkie wcześniejsze wyniki badań obrazowych (USG, TK, MRI);
- Dokumentację o przebiegu dotychczasowego leczenia (wszystkie posiadane karty informacyjne);
- Skierowanie na badanie (dotyczy badań refundowanych przez NFZ)
- Wypełnioną ankietę dostępną w rejestracji bądź do pobrania z linku poniżej:
Ankieta MR
Spożywanie posiłków i zażywanie leków przez badaniem.
- Należy zażyć przyjmowane codziennie leki.
- Nie jeść przez 2 godziny przed badaniem.
- na 6h przed badaniem jamy brzusznej lub miednicy małej powstrzymać się od jedzenia, na 3h od picia;
Należy zgłosić się do rejestracji 15 minut przed planowaną godziną badania!
Przeciwskazania bezwzględne – badanie NIE może być wykonane
- rozrusznik serca
- neurostymulatory
- metaliczne ciała obce w gałce ocznej
Przeciwskazania względne – należy spełnić dodatkowe wymagania
- metalowe ciała obce w tkankach miękkich
- implanty ortopedyczne
- sztuczne zastawki serca
- ciąża - (wymagana zgoda ginekologa na badanie)
- aparat ortodontyczny (dotyczy badania głowy oraz kręgosłupa szyjnego)
- urządzenia np. pompa insulinowa
Zasady bezpieczeństwa w pracowni rezonansu magnetycznego
Badanie rezonansu magnetycznego jest w pełni bezpieczne dla organizmu ludzkiego, należy jednak przestrzegać kilku istotnych zaleceń.
- Należy zapoznać się z przeciwskazaniami do badania i poinformować technika wykonującego badanie jeżeli występuje jakiekolwiek z wymienionych.
- Do pomieszczenia, w którym znajduje się rezonans magnetyczny nie można wnosić żadnych rzeczy zawierających metalowe elementy np.
- Klucze
- Długopisy
- Monety
- Metalowa biżuteria
- Zegarek
- W pracowni MRI wytworzone silne pole magnetyczne, które może uszkodzić i rozmagnetyzować niektóre urządzenia, takie jak:
- Telefon komórkowy
- Bankomatowe karty magnetyczne
- Klucz samochodowych
- Zegarek
- Aparat słuchowy
- Aparat fotograficzny
- Urządzenie MP3 i innych urządzenia elektroniczne
Upoważnienie do odbioru wyników
Rezygnacja z badania MRI
Ankieta MR
KONTAKT
Pracownia Rezonansu Magnetycznego
ul. Marjańskiego 3 lok. 01 (piętro -1)
15-402 Białystok
Godziny otwarcia
Pn.-Pt. ……………. 7.00-21.00
Sob. …………………. 8.00-21.00
Rejestracja telefoniczna:
+48 85 742 05 66