Pracownia EEG

W pracowni EEG NZOZ Kendron wykonywane są badania pacjentów ze skierowaniami z poradni neurologicznej, ze skierowaniami z placówek, które mają podpisane umowy o podwykonawstwo, a także badania płatne

Co to jest badanie EEG i na czym ono polega.

Elektroencefalografia (EEG) − jest to nieinwazyjna metoda diagnostyczna służąca do badania bioelektrycznej czynności mózgu za pomocą elektroencefalografu. Badanie polega na odpowiednim rozmieszczeniu na powierzchni skóry czaszki elektrod, które rejestrują zmiany potencjału elektrycznego na powierzchni skóry, pochodzące od aktywności neuronów kory mózgowej i po odpowiednim ich wzmocnieniu tworzą z nich zapis – elektroencefalogram

Przebieg badania

Na głowę pacjenta zostaje nałożona specjalna siateczka, w oka której zostają wprowadzone elektrody (dla lepszego przewodnictwa elektrycznego powierzchnię elektrod pokrywa się specjalnym żelem lub pastą przewodzącą). Ich zadaniem jest rejestracja prądów czynnościowych wytwarzanych przez komórki nerwowe (neurony) mózgu i przekazanie tych sygnałów do elektroencefalografu, który przetwarza je na serię linii falistych. To z nich tworzy się obraz fal mózgowych.
Pierwszym etapem badania jest uzyskanie zapisu spoczynkowego. W tym celu pacjent znajduje się w pozycji leżącej lub siedzącej, bez ruchu i ma zamknięte oczy. Następnie stosuje się różne metody stymulujące – pacjent otwiera oczy i wykonuje 30-40 głębokich oddechów na minutę (tzw. hiperwentylacja). Stosuje się też fotostymulację, czyli działanie błysków świetlnych o różnej częstotliwości (wówczas pacjent ma oczy zamknięte), rzadziej sen fizjologiczny i podawanie środków farmakologicznych.

 

Ważne informacje!

  1. Badania nie wykonuje się na czczo – przed badaniem (1-3godz) należy zjeść pełen posiłek np.: śniadanie, obiad.
  2. Pacjent na badanie powinien zgłosić się wyspany, wypoczęty (nie może być po intensywnym wysiłku fizycznym np. fitness, bieganie, siłownia). Wyjątkowo  (na wyraźne zlecenie lekarza) można być skierowanym na badanie po nieprzespanej nocy.
  3. Przez 8 godzin, przed badaniem należy powstrzymać się od spożywania wszelkich napojów zawierających kofeinę.
  4. Przez 24 godziny przed badaniem nie wolno pic alkoholu, zażywać środków odurzających.
  5. W przeddzień lub w dniu badania należy umyć głowę. Na umyte włosy nie należy nakładać żadnych kosmetyków (żeli, lakierów itp.). Jeżeli osoba farbuje włosy, to zaleca się, aby po farbowaniu włosy były umyte przynajmniej 2 – 3 razy (czas od farbowania do badania).
  6. W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stale.
  1. Należy leżeć bez ruchu z zamkniętymi oczami (gwałtowny ruch może spowodować zniekształcenie zapisu badania).
  2. Pacjent może by poproszony o wykonanie prostych czynności, takich jak szybkie oddychanie przez 3-4 min, próba otwierania i zamykania oczu.
  3. Elementem badania jest fotostymulacja – pobudzenie świetlne poprzez błyski lampy stroboskopowej trwające ok. 2 minut.
  4. Badanie wykonywane jest w specjalnym czepku, z zastosowaniem żelu wodnego, którego część po badaniu może pozostać na owłosionej skórze głowy.