Pracownia USG

W pracowni ultrasonografii NZOZ Kendron wykonywane są badania pacjentów ze skierowaniami z poradni neurologicznej oraz badania płatne

Czym jest ultrasonografia dopplerowska –to jedno z podstawowych badań w diagnostyce chorób układu krążenia. Pozwala na ocenę przepływu krwi w dużych tętnicach i żyłach, wykorzystując zmiany częstotliwości fal ultradźwiękowych odbitych od poruszających się krwinek. Analizując odbitą od nich falę ultradźwiękową, można wykreślić kierunek i prędkość przepływu krwi.

Mechanizm działania aparatu dopplerowskiego

Wysyłana przez specjalną głowicę fala ultradźwiękowa odbija się od ośrodka będącego w ruchu – płynącej krwi – i powraca do głowicy. Głowica połączona jest przewodem z aparatem ultrasonograficznym, rejestrującym zmiany częstotliwości fali ultradźwiękowej odbitej od płynącej krwi, przedstawiając obraz na monitorze. Wykonujący badanie lekarz widzi, gdzie krew płynie szybciej, wolniej lub się cofa. Przystawka dopplerowska do aparatu ultrasonograficznego umożliwia zmierzenie przepływu krwi przez naczynia.

Cel badania

Dzięki badaniu ultrasonograficznemu wykorzystującemu efekt Dopplera możliwe jest wykrycie nawet drobnych schorzeń tętnic i żył, mogących w konsekwencji prowadzić do udaru mózgu, zawału serca lub zatorowości płucnej. Badanie to, w zależności od tego, do jakich naczyń się je zastosuje, może mieć na celu:

  • wykrywanie zwężeń miażdżycowych w tętnicach szyjnych, które zaopatrują mózg
    wykrywanie zwężeń i niedrożności w tętnicach kończyn dolnych
  • badanie żył kończyn dolnych pod kątem zakrzepicy lub niewydolności zastawkowej
  • diagnostykę innych naczyń obwodowych (tętnice nerkowe, trzewne).

Badanie wykorzystuje się także do oceny ukrwienia niektórych narządów oraz wykrywania guzów nowotworowych, gdyż większość z nich jest silnie ukrwiona.